Egentligen har Kalvsvik skola redan vunnit Webbstjärnan  med bygdeskolan.se om  man ser till vad vi i dag har. Idag har vi en sajt som gör att nyfikna och intresserade i och utanför kommunens gränser kan se delar av det arbete vi tillsammans gör här i Kalvsvik skola. IMG_1371 Idag har vi stolta elever som mer än gärna berättar på sajten om allt arbete man lagt ner i temaarbeten och annat. Vår sajt är något som vi tror efterfrågas på många skolor i Sverige. Vår sajt är komplett med allt en skolsajt behöver innehålla.
Men om vi skulle vinna Webbstjärnan (20.000:-) så skulle vi först och främst ha ett stort kalas för hela skolan och fira i dagarna tre.  Skulle det bli några prispengar kvar så vill vi satsa på att köpa in program och kringutrustning som gör det enklare att göra bra film. Då skulle vi kunna filma och dela med oss av allt vad vi lärt oss oftare och enklare.